המדריך לנפגע בתאונת דרכים – חלק 1

בעקבות לקוחות שמגיעים אלי מאוכזבים לאחר שעברו תאונת דרכים ואומרים לי: "אני הייתי אשם בתאונה אז אי אפשר לתבוע", החלטתי לכתוב מספר דברי הסבר על מנת להבהיר את זכויותיו של נפגע תאונת הדרכים ואת החשיבות בקבלת ייעוץ וסיוע מעורך דין העוסק בתחום.

למרבה הצער, על אף שכל אחד מאתנו משלם מידי שנה אלפי שקלים על מנת לבטח את עצמו ואת רכבו, אנשים רבים כלל אינם יודעים מה הם זכויותיהם במועד קרות אירוע תאונת הדרכים.

ראשית יש לעשות סדר ולהבהיר את שלושת סוגי הפגיעות הנגרמות (בד"כ) כאשר מתרחשת תאונת דרכים:

א.      נזקי הרכב הפוגע

ב.      נזקי רכב נפגע ו/או רכוש אחר שנפגע

ג.        נזקי גוף (נהגים, נוסעי הרכבים והולכי רגל)

במאמר זה אתייחס לביטוח חובה בלבד, הוא הביטוח המכסה את הנהגים, נוסעי הרכב וכן צדדים שלישיים אשר נפגעו בתאונת הדרכים בגין נזקי גוף שנגרמו כתוצאה מתאונת הדרכים.

בניגוד לשאר ביטוחי הרכב (מקיף, צד ג') עליהם ארחיב בהזדמנות אחרת, ביטוח חובה, כשמו כן הוא, ביטוח אשר כל רכב במדינת ישראל מחויב על פי חוק להחזיק בו.

ביטוח החובה נועד כדי לפצות נפגעי תאונות דרכים אשר היו מעורבים בתאונה עם הרכב המבוטח, וזאת ללא כל קשר לאשמה או חוסר אשמה בתאונה.

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 מטיל אחריות מוחלטת לפיצוי עבור נזקי הגוף שנגרמו כתוצאה מתאונת הדרכים על חברת הביטוח המבטחת במסגרת ביטוח חובה.

משמעות הדברים היא עצומה שכן בניגוד לכל אירוע תאונתי אחר, בו על הנפגע להוכיח חבות של הצד הפוגע כלפי האירוע התאונתי (סיבה בגינה אחראי אותו גורם כלפי הנפגע, במקום אירוע בין אם מכוח רשלנות ובין אם מכל עוולה נזיקית אחרת) במקרה של תאונת דרכים זה כלל לא משנה מי "אשם" בתאונה, ואם יש אשם בכלל.

להכרעה בדבר הגדרת אירוע כ"תאונת דרכים" קיימת חשיבות רבה אשר לעיתים מהווה את ההבדל המעשי בין פיצוי בשווי מאות אלפי שקלים לבין שום פיצוי, ולהלן מספר דוגמאות:

אדם הסוגר על ידו את דלת הרכב או דלת תא המטען וגורם לנזקים קשים לידו.

אדם היוצא מרכבו ותוך כדי מועד ונפגע באופן קשה.

אדם שפורק סחורה מרכב ותוך כדי נפגע.

האם לטעמכם מקרים שונים אלו מהווים תאונת דרכים? התשובה איננה חד משמעית. ניהול נכון של תיק מסוג זה על ידי עורך דין העוסק בתחום עשוי להביא להכרעה כי אכן מדובר בתאונת דרכים, הכרעה משמעותית ביותר שכן במקרים אלו קיים קושי רב להראות חבות מצד גורם שלישי כלשהו לנזק שנגרם, וללא גורם שכזה כאמור – אין פיצוי.

באמצעות טיפול נכון ניתן יהיה להוכיח כי האירוע מהווה למעשה "תאונת דרכים", ומכאן הרי שזה כלל לא משנה אם הייתה רשלנות או לא, שכן חברת הביטוח של אותו רכב תישא במלוא נזקיו של הנפגע לאור האחריות המוחלטת שלה בכל מקרה, וזאת בניגוד למצב ההפוך בו הנפגע יוותר אל מול שוקת שבורה מבלי כל גורם ממנו יוכל לתבוע את נזקיו.

מבחינה כספית משמעות ההכרה באירוע כתאונת דרכים היא ההבדל בין שום פיצוי לבין פיצוי שעשוי להגיע עד לכדי מאות אלפי שקלים.

 

בשבוע הבא אעמוד על האופן שבו רצוי לפעול לאחר תאונת דרכים, משלב התאונה ועד לשלב הגשת תביעה כנגד חברת הביטוח.

 

האמור מובא כשירות לציבור ואינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום

המאמר נכתב בידי ניב בדריאן , עורך דין בנהריה והסביבה

הצג תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *