להתחתן בראש שקט

מתחתנים? עושים בר/בת מצווה לילדים? חוגגים אירוע חשוב? שימו לב.

שלהי הקיץ ותקופת החגים שבאים עלינו לטובה נחשבת לתקופת השיא בכל הנוגע לאירועי שמחות.

בין אם מדובר בחתונה, ברית, בר מצווה או כל אירוע אחר, חשוב לזכור כי מדובר בערב החשוב בחיי בעלי השמחה (עד לאותה עת לכל הפחות), ערב בו תשקיעו את מיטב כספכם וזמנכם, ועל כן חשוב שאתם, בעלי השמחה, תשימו מספר דגשים בטרם תחליטו באיזה אולם יערך האירוע בכדי לא להפוך את השמחה לעצב ולמנוע עוגמת נפש.

להלן הסבר קצר על התנאים הנדרשים וכן מספר דגשים שיש לתת עליהם את הדעת לפני ההחלטה הגורלית.

לצורך שימוש חוקי במבנה כאולם אירועים נדרשים בדרך כלל מספר תנאים חוקיים עיקריים:

היתר בנייה:

אולמות אירועים רבים נבנים על שטח חקלאי ו/או מבנים תעשייתיים שונים למיניהם אשר כלל לא יועדו לשמש כאולמות אירועים.

חוק התכנון והבניה, תשכ"ה-1965 קובע כי על אולם אירועים לקבל היתר בנייה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה כאולם אירועים על מנת שיוכל לשמש ככזה.

היתר שימוש:

מאחר וחלק מאולמות האירועים הוקמו על בסיסו של נכס קודם שהיה בשטח, אשר נבנה על פי היתר בנייה שאינו היתר לבניית אולם אירועים, נדרש האולם לקבל היתר לשימוש חורג מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

רישיון עסק:

בנוסף להיתרים האמורים לעיל אשר ניתנים על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אולמות אירועים מחויבים להחזיק ברישיון עסק בתוקף על פי חוק רישוי עסקים, תש"ח 1968, אשר ניתן על ידי העירייה שבשטחה מצוי הנכס.

משמעות הפעלת אולם ללא היתר ו/או רישיון עסק:

רישיון עסק בתוקף מבטיח כי האולם עבר בדיקה קפדנית וקיבל אישור לפעול ממשטרת ישראל, שירותי הכבאות, משרד הבריאות, המשרד לאיכות הסביבה ועוד.

בשלושת המקרים, העיקרון הוא אותו עיקרון. על מנת לקבל את ההיתרים נדרש האולם לערוך בקשה מסודרת אשר נערכת על ידי אדריכל ומהנדס מטעמו ומועברת לאישורה של הוועדה המקומית לתכנון ובניה אשר בשטחה מצוי האולם. אותה בקשה נבדקת בקפידה ובדקדוק רב על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אשר בסופו של יום מנפיקה את ההיתר ככל שמצאה כי המבנה ראוי ובטיחותי.

חשוב להדגיש. אולם אשר אינו מחזיק בהיתר בינוי או היתר שימוש וברישיון עסק בתוקף מעמיד אתכם ואת אורחיכם בסכנה בטיחותית ממשית.

למרבה הצער, מאחר והשגת רישיון עסק והיתרים לאולמות אירועים הינן משימות לא פשוטות בלשון המעטה, לא מעט אולמות בוחרים "לוותר על התענוג" ולפעול באופן בלתי חוקי ללא רישיון ו/או היתרים נדרשים.

למותר לציין כי הפעלת אולם אירועים ללא רישיון עסק ו/או היתר מעבר להיותה עבירה פלילית, מעמידה אתכם ואת אורחיכם בסכנה תברואתית ובטיחותית ממשית.

מעבר לכך, מאחר ואי החזקת רישיון עסק והיתרים נדרשים הינה עבירה פלילית, בכל רגע נתון עשוי בית המשפט להורות על סגירת אולם האירועים והשבתתו על אתר, גם אם מדובר ביום שמחתכם, מצב שלבטח אינכם מעוניינים להיקלע אליו.

ביטוח מתאים בתוקף:

צפיפות, ריקודים, קפיצות והשתוללויות כאשר הכל מעורבב עם אלכוהול הינן "מתכון בטוח" לפציעות ופגיעות. מאחר ואירועי שמחות מועדים לפורענות, קיימת חשיבות רבה לביטוח המכסה נזקים כלפי צדדי ג', ובמקרה שלכם – האורחים שלכם ואתם.

הפעלת אולם בהיעדר ביטוח מתאים:

במידה וחס וחלילה אתם או אחד מאורחי האירוע שלכם יפצע כתוצאה מרשלנותו של אולם האירועים, קיומו של ביטוח מתאים, הכולל כיסוי נזקים כלפי צדדי ג', מבטיח כי אותו אדם יוכל לתבוע ולהיפרע מחברת הביטוח המבטחת את אולם האירועים, וזאת מבלי להיות תלוי ביכולת הפירעון של אולם האירועים עצמו.

חשוב להדגיש כי העובדה שאין לאולם ביטוח אינה שוללת מהנפגע את הזכות לתבוע את האולם ככל שהאולם התרשל באופן אשר גרם לו לנזק כלשהו, אלא שאולמות אירועים על פי רוב הינם חברות בע"מ בעלות אישיות משפטית נפרדת מבעליהם, אשר עשויות לרדת מנכסיהם בנקל ולהפוך לחדלות פירעון, ומכאן החשיבות הגדולה של כיסוי ביטוחי המהווה "כיס עמוק", שכן יתכן מאוד שבבוא היום לא יוכל (או לא ירצה) אולם האירועים לשלם לכם בעבור הנזקים שנגרמו.

לסיכום:

באפשרותכם לבצע בדיקה מקדמית מהירה באתר משרד הפנים בו מצויה רשימה של גני אירועים הפועלים ללא היתר בניה ו/או שימוש ולוודא כי האולם שלכם אינו מצוי באותה רשימה.

מומלץ מאוד לא להתבייש ולבקש מנציג האולם כי יציג בפניכם היתר בנייה או היתר שימוש וכן רישיון עסק ופוליסת ביטוח בתוקף, הן למועד הצגתם והן למועד בו עתיד להתקיים האירוע.

 

לעניין האופן שבו יש לאבטח את התשלום בעבור האירוע הנכם מוזמנים להיכנס למאמר "צרכנות נבונה" המצוי באתר ולנהוג על פי הכללים הנוגעים ל"שיק עתידי".

והכי חשוב כמובן, שיהיה במזל טוב!

 

האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. בכל מקרה, השימוש באמור במאמר זה אינו יוצר יחסי עו"ד לקוח בדרך כלשהי, ועו"ד ניב בדריאן אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה, כל עוד השימוש במידע נעשה שלא באמצעותו.

המאמר נכתב בידי ניב בדריאן , עורך דין בנהריה והסביבה

הצג תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *