מעסיק מלצרים ומשלם את שכרם באמצעות טיפים? מדובר בעסק יותר יקר ממה שאתה חושב.

עולם המסעדנות הוא עולם מועד לפורענות בכל הנוגע לדיני העבודה.

עורך דין בנהריה

שילוב העובדה לפיה על פי רוב צוותי העובדים במסעדות הינם צעירים וזמניים, יחד עם העובדה שבדרך כלל אותם עובדים מרוויחים סכומי כסף לא מבוטלים באמצעות תשר, "טיפ" בלעז,ישירות מלקוחות המסעדה, מביא לידי כך שבעלי מסעדות רבים מרשים לעצמם "לחפף" ולא להקפיד הקפדה יתרה על יישום חוקי העבודה, אם בכלל.

כך למשל, במקרים רבים נוהג המעסיק להוציא לעובד תלוש שכר "פיקטיביים" בגובה שכר מינימאלי ביותר, רק על מנת לשלם בעבור אותו עובד את דמי הביטוח הלאומי וכיוצא בזה, בעוד אותו עובד למעשה משתכר בכסף מזומן בלבד, ישירות מהתשר אשר משולם על ידי הלקוחות.

במקרים נוספים, חמורים אף הם, לאור העובדה שאותם עובדים לכאורה משתכרים ישירות מתשר שמגיע מהלקוחות (אשר בד"כ מגיע לסכומים לא מבוטלים), מרשים לעצמם המעסיקים שלא לשלם לעובדים דמי הבראה, הפרשות פנסיוניות, דמי נסיעות, ועוד זכויות המגיעות לעובדים על פי דין.

מעבר לעובדה שמעסיק אשר אינו משלם לעובדיו את מלוא זכויותיהם על פי מלוא שכרם, לרבות מתשר, באמצעות תלוש שכר מסודר עובר עבירה חמורה על חוקי העבודה, מדובר אף בסכנה ממשית של מיליוני שקלים, הן כלפי המעסיק והן כלפי העובד.

איך יתכן הדבר אתם שואלים? אמחיש זאת באמצעות תמצית של מקרה אשר הגיע לפתחו של בית המשפט העליון (פעמיים) ונידון בהרכב מורחב של שבעה שופטים.

מקרה שהיה כך היה:

מלצר טוב לב במסעדת "דלי דג" בתל אביב, נשוי ואב לשלושה ילדים, שהה בחוף הים עם משפחתו.
בעת שהבחין בנערים צעירים במצוקה בלב ים, נכנס למים וניסה לסייעם אך למרבה הצער טבע בעצמו ונפטר.
משעה שנפטר תוך כדי פעולת התנדבות, הגישה רעייתו תביעה לקבלת קצבת תלויים למוסד לביטוח לאומי. אלא מהי? על פי תלושי השכר (על פיהם נערך חישוב ומשולמת קצבת תלויים בהתאם לחוק הביטוח הלאומי) השתכר המלצר משכורת ממוצעת של כ-2,600 ₪ בלבד, בעוד בפועל, שכרו הממוצע,אשר היה מורכב רובו ככולו מתשר, עמד על כ-10,000 ₪(!).

חרף מלחמתו של הביטוח הלאומי, הכריע בסופו של יום בית המשפט העליון כי קצבת התלויים לה תהא זכאית אלמנת המלצר המנוח, תחושב על פי מלוא שכרו, קרי 10,000 ₪.

ומה כל זה רלוונטי למעסיקים?

ובכן, מאחר והמעסיק הוא האחראי על דיווח שכרו של העובד לביטוח הלאומי והוא אשר משלם בעבורו את דמי הביטוח הלאומי, במקרים רבים יהא זכאי הביטוח הלאומי "לחזור" אל המעסיק בדרישה לשלם את החלק היחסי בגין קצבת תלויים/נכות מעבודה שתשולם לעובד אשר נפגע בגין שכר שלא דווח, וכל זאת מאחר ואותו מעסיק "חסך" כמה מאות שקלים ולא דיווח על שכרו של העובד באופן הנדרש.

מצב דומה הוא כאשר המעסיק אינו מפריש כראוי או אינו מפריש בכלל לעובד כספים עבור פנסיה, אשר אחד מרכיביה הינו אובדן כושר עבודה/מוות, כאשר חס וחלילה קורה מקרה ביטוחי, יאלץ המעסיק לשאת בעלויות של מאות אלפי שקלים, שוב, כתוצאה מ"חסכון" של מאות שקלים בחודש.

מעסיקים יקרים,
עשו לעצמכם טובה, התייעצו עם עורך דין לדיני עבודה וודאו כי אתם משלמים לעובדיכם את כל הדרישות על פי חוק. מעסיק שלא ינהג באופן הראוי, מעבר לכך שהוא פועל באופן לא חוקי ולעיתים אף פלילי, פשוט לוקח סיכון שעלול בבוא היום להביא לקריסת עסקיו.

האמור מובא כשירות לציבור ואינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום.

נכתב ע"י ניב בדריאן, עורך דין בנהריה המספק שירות כלל ארצי.

הצג תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *