פוליגרף

בדיקת פוליגרף בהליך פלילי – כן או לא?

בדיקת פוליגרף (או בשמה העממי יותר "מכונת אמת") מתבצעת באמצעות מכשיר המודד את לחץ הדם, הזיעה, הדופק והתגובות הגופניות של הנבדק, במטרה לקבוע אם הוא דובר אמת או שקר, תוך כדי מענה על מספר שאלות. נחקר במשטרה, במיוחד אם הוא יודע שהוא חף מפשע, עלול להתפתות ולהסכים לעבור בדיקת פוליגרף בעקבות בקשת המשטרה. רק לעתים רחוקות ימליץ עורך הדין של הנחקר להסכים לעבור את הבדיקה. לכן, מומלץ לכול נחקר לא לקבל החלטה לעבור בדיקת פוליגרף מבלי להתייעץ קודם עם עורך דין מנוסה בתחום הפלילי.

למה אסור להסכים לבצע בדיקת פוליגרף?

את אתם נחקרים במשטרה חשוב להבין את הסיבות שבגללן המשטרה מבקשת מכם לעבור בדיקה במכונת פוליגרף לא תמיד הסיבה היא תמימה. ברוב המקרים המטרה האמתית היא לאסוף ראיות נגדכם כנחקרים. אז למה כדאי לא להסכים לעבור את הבדיקה, גם אם אתם בטוחים בחפותכם וחושבים שתוכלו לעבור את המבחן?

  1. זה לא הכרחי – המשטרה לא יכולה להכריח אתכם לעבור בדיקת פוליגרף, בין אם אתם חשודים ובין אם אתם עצורים.
  2. תוצאות לא אמינות – התוצאות של בדיקת הפוליגרף הם לא אמינות. כלומר, חפים מפשע רבים לפניכם, כשלו בבדיקות אלה. וגם אם תעברו את המבחן בשלום, זה לא אומר שאי אפשר יהיה להאשים אתכם בביצוע העבירה.
  3. זה לא קביל – בגלל אי הדיוקים המאפיינים תוצאות לא מעטות של בדיקות פוליגרף, תוצאות הבדיקות הללו לא קבילות בבית המשפט. וזה נכון בין אם נכשלתם בבדיקה ובין אם עברתם אותה בשלום.
  4. הצהרות מפלילות לפני ואחרי בדיקת הפוליגרף – אמנם, תוצאות בדיקת הפוליגרף אינן קבילות בבתי המשפט, אבל כל הצהרה שהצהרתם לפני הבדיקה או לאחריה, הן כן קבילות בבית המשפט.


בנוסף

  • החוקרים המנהלים את בדיקת הפוליגרף הם מאומנים היטב ויודעים כיצד לשאול אתכם שאלות לפני ואחרי הבדיקה, במאמץ לגרום לכם להצהיר הצהרה, מבלי שבכלל התכוונתם לכך, והצהרה זו עלולה להפליל אתכם.
  • הצהרות שתצהירו במהלך בדיקת הפוליגרף עשויות גם להוביל את המשטרה לראיות אחרות שיוכלו לשמש אותה כדי להרשיע אתכם.

אם תיקלעו למצב בו המשטרה תבקש מכם לעבור בדיקה במכשיר פוליגרף, מומלץ בכול לב לפנות לעורך דין מיומן, לפני שתקבלו החלטה בנדון. עורך דין יוכל לדון במצב שלכם, ולייעץ לכם אם האינטרס שלכם מצדיק מעבר בדיקת פוליגרף או לא.

הזכויות שלכם כנחקרים במשטרה…

אם המשטרה חוקרת אתכם במהלך חקירה פלילית, ומנסה לגלות היכן הייתם או מה עשיתם – התייחסו למצבכם כמצב של חשודים על ידי המשטרה, בין אם החוקרים מודים בכך או לא.  אתם צריכים להיות זהירים מאוד בדברים שאתם אומרים ועושים, כדי שלא תישמעו אשמים, וכדי שהצהרות שלכם לא יובילו להאשמות פליליות. החוק מגן עליכם, כך שאתם צריכים להבין את הזכויות שלכם ולא לתת לשוטרים להתעלם מהם ולעבור את הגבול המותר.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם