tn (4)

המדריך לנפגע בתאונת דרכים – חלק 2

בהמשך לחלק 1, להלן יפורטו השלבים הראשוניים שיש לנקוט מיד לאחר אירוע תאונת דרכים בכדי לעזור לעצמכם למצות את מלוא זכויותיכם.

חשוב להדגיש כי מדובר בהוראות כלליות בלבד, ובכל מקרה בו חס וחלילה אדם מעורב בתאונת דרכים מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין העוסק בנזקי גוף ותאונות דרכים על מנת לקבל הנחיות ולפעול בצורה נכונה.

 

שלב ראשון – צילום זירת האירוע וקבלת פרטי הנהגים המעורבים ועדים

ראשית יש לרשום את כל פרטי הנהגים המעורבים וכן כל מי שהיה בסמוך למקום התאונה וראה אותה (שם מלא, טלפון, תעודת זהות, מספר רכב, סוג רכב, חברת ביטוח, סוכן ביטוח).

לאחר מכן מומלץ לצלם את זירת האירוע בכמה שיותר זוויות.

 

שלב שני – קבלת טיפול רפואי מיידי

כאשר עוברים תאונת דרכים, מסיבות פיזיולוגיות, לעיתים גופינו לא מרגיש בין רגע את הכאבים והזעזוע שספג בעקבות התאונה, אף אם מדובר בפגיעות חמורות ביותר.

לעיתים קרובות אנשים עושים טעות ולא פונים באופן מידי לטיפול רפואי אלא חוזרים לביתם ורק לאחר מספר שעות, או לעיתים אף מספר ימים, לאחר שהם חשים בכאבים, מגיעים לקבל טיפול רפואי.

ככל שלא תפנו לקבל טיפול רפואי ראשוני אשר יאבחן את הנזק שנגרם לכן כתוצאה מתאונת הדרכים עשוי הדבר להקשות מאוד על תביעתכם שכן למעשה לאור הזמן שחלף ממועד התאונה ועד לדיווח חברת הביטוח תטען כי לא ניתן לקבוע שהנזק שנגרם לכן אכן נגרם כתוצאה מתאונת הדרכים או שמא הוא נגרם מסיבות אחרות שקרו לאחר תאונת הדרכים.

לכן, מיד לאחר תאונת דרכים פנו באופן מידי לטיפול רפואי בבית החולים (אם הגיע אמבולנס למקום מומלץ מאוד להתפנות על ידי האמבולנס) על מנת להיבדק ולקבל טיפול רפואי ראשוני.

 

שלב שלישי – בית החולים

חשוב מאוד לציין בבית החולים את הסיבה שבגללה הגעתם (תאונת דרכים) וכן לציין במידה והתאונה קרתה בדרככם לעבודה או בחזרה מהעבודה (על משמעות זו אעמוד במסגרת מאמר נפרד בהמשך).

מעבר לכך, חשוב מאוד לתאר בפני הרופאים לפרטי פרטים בדיוק אילו כאבים ותחושות אתם חווים, שכן השמטה של פרטים אלו עשויה בהמשך לעמוד לכם לרועץ במידה ותאובחנו כסובלים מבעיה מסוימת אשר תסמיניה לא קיבלו ביטוי ראוי במסגרת הדו"ח הרפואי הראשוני.

שימו לב, רופאים רבים נוטים "להשמיט" פרטים מהסיפור או מתיאור הכאבים והתחושות ולכן בטרם עזיבתכם את בית החולים חשוב מאוד לבדוק את הרשומה הרפואית ולבדוק שתלונותיכם ותיאור התאונה נרשמו במדויק כפי שתיארתם אותן. ככל שהדבר לא נעשה כראוי, הסבו את תשומת ליבו של הרופא ובקשו לתקן את הרישום עוד בטרם עזיבתכם את שטח בית החולים.

 

שלב רביעי – קבלת אישור משטרה

לאחר ששוחררתם מבית החולים עליכם להגיע לאחת מתחנות משטרת התנועה של משטרת ישראל על מנת לדווח על אירוע תאונת הדרכים. קיימת חובה לקבל אישור משטרה לאירוע שכן לולא אישר זה לא תעמוד באפשרותכם הזכות לקבל פיצוי מחברת הביטוח.

חשוב מאוד לוודא כי הפרטים עליהם אתם מדווחים זהים לפרטים אשר דווחו על ידכם בבית החולים על מנת שלא ימצאו סתירות בין הגרסאות עליהן דיווחתם.

אישור המשטרה ישלח לידכם תוך מס' ימים או שבועות באמצעות הדואר או באופן אחר.

 

שלב חמישי – המשך מעקב וקבלת טיפול רפואי בקופת החולים

חברת הביטוח המבטחת את רכבכם מכסה את אובדן השתכרותכם כתוצאה מאובדן כושר עבודתכם. משכך, חשוב כי כל יום בו אתם נמצאים במנוחה בבית יגובה באישור מחלה רפואי מטעם רופא המשפחה או רופא מומחה אליו תשלחו להיבדק.

מעבר לכך, חשוב כי בתקופת המחלה כל תלונותיכם ירשמו ברשומות הרפואיות ועל כן וודאו כי דבריכם נרשמים על ידי הרופאים המטפלים ומצבכם הרפואי מתועד באופן ראוי.

בנוסף לכך, חשוב מאוד לשתף פעולה עם המלצות הרופאים בין אם באמצעות רכישת תרופות המרשם אשר הונפקו לכם, הגעה לטיפולי פיזיותרפיה או כל טיפול אחר אליו תשלחו ועוד.

 

שלב שישי – שמירת מסמכים מקוריים

הכינו לכם תיקייה ובה שמרו מכל משמר את כל הקבלות המקוריות בעבור כספים שהוצאתם (נסיעות לטיפולים רפואיים, חניות בבתי החולים, רכישת תרופות, תשלום עבור שירותים רפואיים, תשלום למגן דוד אדום, תשלום בעבור עזרת צד שלישי שנזקקתם לה בעקבות התאונה וכיוצא בזה).

כמו כן שמרו באותה תיקייה את מלוא הדוחות והנתונים הרפואיים המקוריים (אישורי המחלה, צילומים ובדיקות שנערכו, מרשמי תרופות, הפניות, דו"ח חדר המיון וכיוצא בזה)

 

חשוב מאוד – לא להתנהל לבדכם אל מול חברת הביטוח!

למעשה ההמלצה הכי חשובה היא לפנות לעורך דין המתמחה בתאונות דרכים כבר בשלב הראשוני, מיד לאחר קרות התאונה, שכן כל מקרה הינו לגופו וחשוב לקבל הדרכה מקצועית כל שלב ושלב.

יחד עם זאת, גם אם טרם פניתם לעורך דין העוסק בתחום חשוב לא לשוחח עם שום חוקר או נציג מטעם חברת הביטוח ולא לחתום על שום מסמך בטרם היוועצות עם עורך דין הבקיא בתחום אשר ידע להכווין אתכם כראוי.

חברות הביטוח משלמות עשרות אלפי שקלים לחוקרים מטעמם בניסיון למזער את נזקיהן באמצעות מידע שאותו חוקר ינסה לדלות מכם על מנת להכשילכם ולכן חשוב מאוד להיות ערים לכך ולא לסייע להם לעשות זאת.

 

האמור מובא כשירות לציבור ואינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום

המאמר נכתב בידי ניב בדריאן , עורך דין בנהריה והסביבה

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם