תיק-במשטרה

חקירה פלילית במשטרה

חקירות משטרה נועדו לקבוע, בדרך כלל, אם בוצע פשע ואם כן איזה סוג של פשע, מי ביצע אותו והאם יש ראיות המאפשרות להכין כתב אישום בגין העבירה? 

תהליך חקירת המשטרה כולל ראיונות, תצפיות ואיסוף נתונים. חלק גדול מפעילות חוקרי המשטרה מוקדש לעיבוד הנתונים שנאספו לאחר המעצר. אלא שפעילויות אלה לא תמיד מספקות מענה מלא לצרכי התביעה ויש צורך גם במידע נוסף שניתן לדלות במהלך חקירתם של חשודים בעבירה.

איך זה מתחיל?

החקירה במשטרה מתחילה בדרך כלל לאחר הגשת תלונה. במהלך החקירה מנסים החוקרים לגלות את כל המידע הנדרש להם לשם ביסוס האשמה. הנחקר מצדו, עשוי לנסות להסתיר עובדות שעלולות להפליל אותו. לפעמים, החוקרים ינקטו בגישה שתביא את הנחקר לקצה גבול יכולתו כדי להוציא ממנו מידע בעל כורחו. לחצים אלה מנוגדים לחוק.

אמנם, חקירה פלילית במשטרה אמורה לשמור על זכויות הנחקר, אבל לא תמיד זה קורה. כדי שהנחקר יוכל לשמור על זכויותיו, חשוב שישכור את שירותיו של עורך דין מיומן בתחום הפלילי, שילווה ויכין אותו לחקירת המשטרה.

אופי החקירה הפלילית

חוקרי המשטרה הם שוטרים שקיבלו הסמכה מיוחדת שהכשירה וציידה אותם בידע משפטי ובמיומנויות מתחום הפסיכולוגיה. במהלך החקירה – הנחקר יושב בדרך כלל מול החוקר ששואל את השאלות, כשבחדר נוכחים כמה חוקרים נוספים. 

כאמור, החקירה מתחיל לאחר הגשת תלונה אבל לפעמים גם בעקבות יוזמה של המשטרה. למשל, חוקרי המשטרה יכולים להיכנס לתמונה כשמתעורר חשד נגד אדם, לגבי ביצוע עבירות ׳הצווארון הלבן׳, הקשורות למקרי הונאה בתחום ההון והמיסוי. במקרים כאלה, הנחקר זכאי לשירותי עורך דין שייצג אותו כבר מתחילתה של החקירה. 

מה חשוב לעשות ובעיקר לא לעשות?

כל חקירה פלילית במשטרה חייבת להקפיד על זכויות הנחקר, במיוחד לאור חוסר האיזון בין שני הצדדים, כשבחדר החקירות יושב נחקר אחד – מול קבוצה של חוקרים מיומנים. 

מה כוללות זכויות הנחקרים? לדוגמה:

  • אסור לחוקרים להשתמש באלימות פיזית או מילולית כלפי הנחקר
  • אסור לחוקרים להתעלל נפשית בנחקר

אבל הדברים הם אף פעם לא שחור ולבן. ובמסגרת זכויות הנחקרים, עדיין יכולים החוקרים להשתמש בכול מיני מניפולציות שיגרמו לנחקר תחושה של התעללות נפשית. החוקרים ינסו לפעול כמיטב יכולתם, לפעמים תוך מתיחת הגבולות שקבע החוק, ויעשו הכול על מנת להגיע למטרה ולהוציא מהנחקר את כל המידע שהם מחפשים.

מטבע הדברים, לחוקרי המשטרה יש מטרה ברורה אחת – להשיג מידע ולהשיג הודאה, וכבר היו דברים מעולם, כשנחקר חלש, שלא הצליח לעמוד בפני הלחץ האדיר שהפעילו עליו חוקרי המשטרה, היה מוכן להודות בכול דבר, גם אם זו הודאת שווא, רק כדי שיעזבו אותו בשקט. כאשר הנחקר מלווה בעורך דין משלו, יש מי שיגן עליו ועל זכויותיו, כך שלא תהיה לו נטייה להישבר בחקירה והוא ישיב לחוקרים תשובות שקולות, לא מתוך פחד וחרדה.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם