הון-שחור

מה זה הון שחור ומדוע הוא כה מסוכן?

הון שחור מוגדר כהכנסות לא מדווחות ואשר לא שולם בגינן מס כנדרש – בשפה העממית הדבר קרוי "כסף שחור" והוא יכול להגיע ולהצטבר במספר דרכים כדלהלן: ישנן עסקאות יומיומיות רבות שאינן מדווחות, כך למשל בתחום השיפוצים בישראל. בעסקאות כאלו רוצים המזמינים להפחית תשלומי מע"מ ונותני השירות להימנע מדיווח על העסקה או מרביתה; כך למשל גם במקרה של שיעורים של מורים פרטיים או עסקאות מכירת טובין למיניהם.

מקרים אחרים הנוגעים לעניין הם אי דיווח על עסקאות למס ערך מוסף. מע"מ מחזיר למדווח סכומי מס שלא "הגיעו" לו והם הופכים במיידית להון שחור. קניית חשבוניות היא שיטה נוספת ונפוצה יחסית בתחום במחוזותינו, באמצעותה מגדילים את ההוצאות בצורה מלאכותית ומשלמים הון מופחת. שיטה זאת "טובה" לשני הצדדים, צד אחד שטווח הפעילות העסקית שלו גמיש והוא יכול להערים הוצאות מלאכותיות כאלו והצד השני שמעוניין בהגדלת הכנסות מלאכותיות תמורת עמלה מהאדם אליו סופקה החשבונית. בנוסף הון שחור רב בארץ ובעולם מגיע מעסקאות סמים, סחר בנשים ועוד תחומים אפורים ופליליים – אלו עסקאות שאינן מדווחות בגלל הצורך לשמור על מקורן כמובן.

היקפי ההון השחור ונזקיו בישראל

היקף ההון השחור בישראל נחשב לגדול מאוד והערכות שונות בשנים האחרונות מדברות על  מספרים הסובבים 20% מהתל"ג שהצטברו לסך של כ-200 מיליארד שקל. בנוסף קיים דו"ח מפורסם שהונפק על ידי וועדה ממשלתית שמונתה בשנת 2014 לבדיקת היקף ההון השחור בישראל והערכות הביניים שהוגשו מדברות על אובדן מסים שנתיים בסדרי גודל של כ-40 עד 50 מיליארד שקלים בשנים האחרונות. ההון השחור פוגע בהכנסות הממשלה הנדרשות לה לצורך ביצוע הפעילות השוטפת שעליה הוחלט. בנוסף, הוא פוגע בלכידות חברתית ובחוסן הלאומי הכולל. העלמה שיטתית מסוג זה פוגעת בשוויון בכלל ובשוויון בנשיאה בנטל האזרחי בפרט. אחת התוצאות הנלוות היא ערעור לגיטימיות של שלטון החוק וסדרי ממשל. אין פלא, שהממשלה, משרד האוצר ורשויות המיסים שמו מטרה מרכזית לעצמם לפעול נגד ההון השחור ומחפשים כל העת דרכים לצמצומו. 

דרכים להסדרת הון שחור כחוק

תאמינו או לא, אך ניתן כיום להלבין הון שחור בדרכים חוקיות – רשות המיסים מנסה לאחרונה לדרבן עוד ועוד בעלי הון שחור להצהיר עליו ולשלם את המס הנדרש. בשנים האחרונות התפרסמו מספר תוכניות והוראות שעה להלבנת הון בהיקפים שונים. אחת מהן מדברת על הגשת בקשה ללא הזדהות שלאחר אישורה ישולם המס, שיטה אחרת היא הזדהות מראש ותשלום המס לאחר בדיקה. 

בכל  המסלולים הללו, ואחרים נוספים, מתאפשר התשלום ללא קנסות או העמדה לדין פלילי. רישום פלילי הוא אחד מהאיומים הקשים ביותר עבור בעלי עסקים ומעלימי הון. בשנים האחרונות התהדקו שיתופי פעולה בין מדינות בנוגע לדיווחים על פעילויות עסקיות, על חשבונות בנקים ועל רכוש נסתר. ערוצי המידע יעילים ונגישים יותר, ולכן, בעלי הון שחור שמחזיקים אותו בחו"ל עלולים להיחשף ביתר קלות. המדינה מאפשרת להם גילוי מוקדם ללא עונש ומדגישה את העובדה שהם פחות מוגנים בתקופה הזאת מבעבר. התוצאות לפעילות כזאת טובות ובשנים האחרונות ובדרך זאת הוצהר על הון שחור רב ששולם עליו מס שנכנס לקופת המדינה.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם