tn (1)

צרכנות נבונה

בעקבות המקרה האחרון בו רשת חנויות התינוקות "ד"ר בייבי" הותירה כ-60 משפחות אשר רכשו ושילמו עבור חבילת לידה מבעוד מועד ללא המוצרים וכן בעקבות מקרים נוספים שקרו בעבר, בין היתר חברת "מטבחי טופז" אשר נכנסה להליכי פירוק והותירה לקוחות רבים אשר שילמו עשרות אלפי שקלים אל מול שוקת שבורה, חשוב להבין את העקרונות החוקיים ואת האפשרויות שבידיכם, הלקוחות, להימנע ממצבים אלו.

כאשר אתם מתקשרים עם ספקי שירות ומוצרים למיניהם, קל וחומר כאשר מדובר ברכישות בסכומים משמעותיים (רכישה בטרם לידת תינוק, ריהוט, מטבח, מוצרי חשמל וכיוצא בזה), לעולם אל תשלמו מראש בטרם קיבלתם את מלוא הסחורה לידיכם.

אין להסתפק במוניטין, הבטחות, המלצות או סתם "לסמוך" על אותו אדם או חברה אשר מוכרת לכם את המוצר. כפי שנוכחנו לדעת, גם חברות גדולות אשר לכאורה הינן איתנות ועמידות מגיעות לחדלות פירעון חדשות לבקרים, מה שמותיר אותנו, הלקוחות הקטנים, חסרי ישע.

אז כיצד נוכל למנוע מצב בו נשלם ממיטב כספנו ובסופו של יום לא נקבל לידינו את הסחורה שבעבורה שילמנו?

  1. רכישה בתשלומים באמצעות כרטיס אשראי

money-256319_640אפשרות אחת העומדת בפניכם הינה רכישת המוצרים באמצעות פריסת תשלומים (רבה ככל הניתן) בכרטיס האשראי שלכם.
כאשר אתם מבצעים פריסת תשלומים באמצעות כרטיס האשראי, במועד הרכישה מלוא כספכם נותר בידיכם ואתם עתידים לשלמו בתשלומים המועברים באמצעות חברת האשראי לבית העסק.
מצב דברים זה מאפשר לכם לפנות לחברת האשראי ככל והמוצרים לא סופקו לכם ולבטל את העסקה מיד עם חלוף המועד בו הובטח לכם כי המוצרים ו/או השירות יסופקו.

לצורך הדוגמא, לו לקוחות ד"ר בייבי היו רוכשים מוצרים בשווי עשרת אלפים ₪, אשר הובטח להם כי יסופקו בתוך שלושים יום ממועד הרכישה באמצעות עשרה תשלומים בכרטיס האשראי בסך אלף ₪ כל אחד, מיד לאחר שהיה מתגלה להם כי חלף מועד האספקה והסחורה לא סופקה להם הייתה עומדת בפניהם האפשרות לפנות לחברת האשראי ולהורות על ביטול המשך התשלום לבית העסק ובכך להגן על כספם.
במצב הנתון, הנזק שהיה נגרם בפועל לאותם לקוחות היה עומד "רק" על אלף ₪ ולא על עשרת אלפים ₪, אשר לו הם היו משלמים אותם במלואם ומראש היו יורדים לטמיון.

  1. רכישה באמצעות שיק

checkbook-688352_640אפשרות נוספת לרכישת מוצרים אשר מועד אספקתם איננו מידי הינה הפקדת שיק עתידי, המכונה "שיק דחוי", בידי ספק השירות או המוצרים במועד הרכישה. השימוש בשיק ייתן בידי הספק בטוחה אשר יוכל לממש ככל שלא תשלמו את חובכם, בעוד בידיכם תיוותר האפשרות לבטל את הוראת התשלום אשר ניתנה לבנק הנמשך (הבנק שלכם) ככל שהסחורה לא תסופק ובכך להגן על כספכם.

חשוב לציין כי על מנת שתוכלו לזכות להגנה ולבטל את השיק בסופו של יום ככל שתידרשו לכך, יש לשים דגש על מספר פרטים:

חובה לוודא כי השיק אשר מסרתם לבית העסק הינו שיק "למוטב בלבד" (המילים למוטב בלבד כתובות בגוף השיק בין שני קווים מקבילים מעל ומתחת לכיתוב מה שמכונה "קרוס").

שימו לב – שיק אשר איננו שיק "למוטב בלבד" למעשה אינו מגן עליכם מאחר וספק השירות יוכל להסב את אותו שיק לצדדים שלישיים מבעוד מועד ולקבל בגינו תמורה מאחר ולא הגבלתם את סחירות השיק. במצב זה לאותם צדדים שלישיים אשר יבקשו לפרוע את השיק עם מועד פירעונו תהיה זכות לפנות אליכם ולדרוש את ביצוע השיק, ללא כל קשר לכך שלא סופקה לכם הסחורה.

חובה למלא בשורת "לפקודת" את שמו המלא של ספק השירות, לרבות מספר עוסק/ תעודת זהות.
אל תסתפקו באמרות כגון "אני כבר אשים חותמת" או "תשאירו לי למלא את זה" וכיוצא בזה. שיק אשר שורת הפקודה נשארת בו ריקה הינו למעשה שיק שאיננו למוטב בלבד לכל דבר ועניין, שכן מקבל השיק יוכל למלא שמו של כל מוטב אחר, מה שיעמיד את אותו מוטב במצב בו הוא זכאי לדרוש מכם את ביצועו של השיק.

חובה לוודא כי מועד הפירעון של השיק הינו לכל הפחות כשלושה ימים לאחר מועד האספקה אשר הובטח לכם, וזאת על מנת להותיר בידיכם את הזמן הנדרש על מנת לפנות אל הבנק הנמשך (הבנק שלכם) ולהורות לו על ביטול הוראת תשלום השיק ככל שתידרשו לכך, מה שימנע העברת כספים מחשבונכם לספק השירות.

אז זכרו, שמרו על כספכם ואל תהיו שאננים. אם בכל זאת נקלעתם למצב בו שילמתם עבור סחורה אשר לא סופקה לכם, פנו לייעוץ משפטי בכדי שתוכלו להשיב חזרה את כספכם במהרה ובבטחה.

האמור מובא כשירות לציבור ואינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום

 

המאמר נכתב בידי ניב בדריאן , עורך דין בנהריה והסביבה

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם