עורך דין מקרקעין

תפקידו של עורך דין מקרקעין בעת רכישת דירה

רכישת דירה או מכירתה של דירה היא אינו דבר פשוט בישראל. ישנה לא מעט בירוקרטיה וישנה מעורבות של רשויות רבות לאורך התהליך. אם גם אתם סבורים כי יש בידיכם את כל הידע הדרוש, מומלץ לבחור עורך דין מקרקעין על מנת להשלים את ההליך.

כאשר אנחנו מוכרים דירה או בית, המחשבה הראשונה שלנו היא עניין החוזה, אבל חשוב להבין שמדובר כאן על החלק האחרון בעסקת מקרקעין וישנה עבודה רבה שמגיעה לפני כן.

אם אתם רוכשים נניח דירה בקריות, מומלץ להיוועץ עם עורך דין מקרקעין בקריות שיעזור לכם במספר הליכים:

בדיקת עיקולים והגבלים

בדיקת עיקולים והגבלים או חובות לרשויות השונות. יתכן כי למוכר הנכס יש משכנתא והנכס משועבד – כולו או חלקו לבנק ולכן חשוב לבדוק נושא זה. תפקידו של העורך דין היא לברר את מצב העיקולים מול רשם המשכונות, את החובות הקיימים למנהל מקרקעי ישראל ואפילו לרשויות המקומיות (העיריה).

בדיקת זהות המוכר וזכויותיו נכס

זה אמנם נראה מובן מאליו, אבל האם האדם המציע לכם את כנס שלו הוא אכן מי שעומד מאחורי הנכס? היו מקרים בהם בעבר בהם בדיקה קודמת העלתה שלא מדובר כלל באישר הנכון.

בנוסף, חשוב לנו לדעת מהן הזכויות האמיתיות של מציע הנכס:

  • האם הוא מוסמך למכור את הדירה?
  • האם נכס זה בבעלותו?
  • האם יש על הכנס עיקול או צו ירושה?

קחו למשל דוגמה לדירה ישנה שיש עליה מספר יורשים. איך תדעו מה באמת קורה ביניהם?

אנחנו לדוגמה, ייצגנו את ראש עיריית נווה פריצקי, אבי מנצור, וסייענו לנו בכל הנושא של זהות המוכר והבנת הזכויות שחלות על הנכס לאחר המכירה.

כל אלה ועוד, יכולים להיבדק בצורה מקיפה ע"י עורך דין מקרקין עוד לפני שבכלל נכנסים לתהליך המשא ומתן מול המוכר, שלא לדבר על חתימת החוזה מולו.

בנוסף, במידה ואתם בצד המוכר, יהיה חשוב לכם לדעת שלא כל רוכש או קונה זהה לאחר: אין דין אדם פרטי כדין חברה או עמותה ולכן חשוב שגם נושא זה יבדק.

בדיקת היטלים ומיסים

הרשויות ומדינת ישראל שמחות לקחת חלק ולהיות שותפים בכל פעולה שאתם עושים בנכס, במיוחד במקרים של מכירה או רכישה.

ישנם מסי רכישה, היטל השבחים, דמי חכירה ועוד. מי שמבצע את החישוב הראשוני לכל אלו, הוא עורך דין שתפקידו להודיע לרשויות על פעולת המכירה.

בנוסף, תקפידו הוא לעמוד מול הרשויות אם וכאשר ישנה דרישה לתשלום גבוהה מהמס שהוא חישב ואכן לוודא שכל הרישומים במרשמים השונים נעשו כהלכה.

לשיחת ייעוץ ראשונית, צרו איתנו קשר.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם